MATKAJUHT TRIINU: Tähelepanekuid tundrast!
Matka ettevalmistusest rääkides, siis lisaks suusa- ja talvisematkavarustuse komplekteerimisele, laenutasin raamatukogust läbilugemiseks ka Lapimaaga seotud kirjandust. Enne matka lugesin läbi lapi muinasjutud, saami mütoloogiat ja kultuuri käsitlevaid raamatuid. Remargi korras saab nentida, et runodes on Lapimaad kujutatud kauge ja ohtliku paigana, mis on mitmesuguste argielus kohatud ebameeldivate ilmingute, nagu pakase ja haiguste illusoorne allikas. Teine tähelepanek runode põhjal oli see, et paljud kangelased võtsid ette teekonna Põhjalasse – Louhi kuningriiki, ent vähesed tulid tagasi….
Tulles runode maagilisest maailmast tagasi tänapäeva, siis meie matkaseltskond oli seitsmeliikmeline, suhtluskeeles oli valdavalt soome ja inglise keel.
7-päevasel suusamatkal osalemise põhieesmärgiks oli mul talvise suusamatka eripära tundma õppimine. Lisaks minule osales matkal ka LRJ21 kursusekaaslane Klemens. Nädalane suusamatk Lapimaal oli hea võimalus parima praktika jagamiseks. Veelgi enam, matka jooksul sai sõlmitud mitmepoolseid diplomaatilisi suhteid tugevdamaks eesti-soome silla konstruktsioone. Grupidünaamika oli väga hea, tegutsesime ühtse meeskonnaga ning korda mööda olime ka matkajuhi rollis.
Hetta-Pallas matk oli oma reljeefsuse, kilometraaži (ca 70 km) karmi talvise kliima, ja lumerohkuse tõttu valdavalt raske iseloomuga ja mõeldud ennekõike kogenenud suusatajale. Seega minule igati sobilik matk, lihvimaks suusaoskusi ja Lapimaa eriilmelise looduse tundmaõppimiseks. Täheldasin, et matkajatena nautisime ennekõike kauneid loodusvaateid, metsavaikust ja tundsime rõõmu suusatamisest. Sotsiaalselt suhtlust ja looduse vahendamist oli piisavalt pausidel[3] ja õhtuti laagriplatsil. Samuti õppisin palju huvitavat individuaalsete vestluste käigus matkateel ning pikal bussisõidul Porist Lapimaale.
Tautogramm tundrast
Toonela taga tundras
tundrul tammumas,
tuuli tallamas,
tähevalgust talletamas,
taeva taplust
täheldamas,
talvevõimu trotsimas,
tauko-tundi tähistamas.
Luulehuvilistele soovitan lugeda saami luuletaja Nils-Aslak Valkeapää (1943-2001) loomingut. Tema luuletused on eesti keeles leitavad teoses „Valik saami luulet: ela hästi, kodumaa“.
Seatud eesmärk, saada suusamatka ja varustuse ettevalmistamise kohta uusi teadmisi, täitus. Omandasin uusi praktilisi oskusi, mis seotud matkasuuskade hoolduse ja suusanahkade nn skinide kasutamise ja paigaldusega. Esmakordselt kasutasin suusatamiseks spetsiaalseid suusanahkasid.[5] Suusanahad mõnevõrra pidurdavad libisemist, ent tõusudel on nad hädavajalikud. Nädalane varustus oli matkakelgus, mis pidi olema korralikult pakitud ja tasakaalus. Alguses oli kelgu vedamine mõnevõrra harjumatu, ent retke lõpus oli kelgust loobumine raske – oli teine minu ustavaks abiliseks terve nädala!
Näiteks jätsin teadlikult ostmata söögitermose, arvates et lõunal saan tundrul ise priimusega toitu soojendada. Milleks igasuguseid üleliigseid topsikuid kaasa vedada – priimusest küll ja veel! Paraku oli tundrul niivõrd tuuline, et priimuse süütamine oli pea võimatu. Lõunapaus oli mõeldud söömisele, mitte söögi valmistamisele. Samal ajal kui teised sõid lõunaks oma toidutermostest sooja einet, leppisin mina oma külmunud võileivaga. Egas asjata Viru rannast omal ajal Lapi targa juurde head nõu saama mindud. Hea nõu jagasime ka meie – suusasaabaste kuivatamisest vanade ajalehtedega kuni vaheldusrikka vahepalamenüüni. Elu ikka näidanud, et matkal maitsevad soolased snäkid paremini kui magusad rosinad ja pähklid. Juba vanad eestlased teadsid, et parem suutäis soolast kui maotäis magedat.
Nädalane suusamatk oli erialaselt väga õpetlik ja vägagi meeleolukas ning pani ilusa punkti minu Luua Metsanduskooli õpingutele. Soovitan kõigil praegustel ja tulevastel Luua Metsanduskooli õpilastel Eramus+ programmi toel ka väljaspool Eestit erialaseid kogemusi omandada ja rahvusvahelisi kontakte luua.
Luua
Metsanduskooli matkajuhtimise eriala 2021.a vilistlane
[1] https://www.winnova.fi/en/
[2]
WinNova
retkejuhtide õppekavas on tulevastele matkajuhtidele ettenähtud suusamatk, mis
kestab vähemalt nädala.
[3] Tauko-soome keeles puhkepaus.
[4] Tautogramm on ilukirjanduslik tekst
või luuletus, kus kõik sõnad algavad sama tähega
Kommentaarid
Postita kommentaar